Przejdź do treści

Koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

    Okazją, by jeszcze raz powrócić do najważniejszych myśli Jana Pawła II, do głębszej refleksji, ale też uśmiechu, który zawsze wywoływały papieskie anegdotki, ale przede wszystkim do posłuchania i wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni kojarzących się z Papieżem Polakiem był koncert zorganizowany z okazji 100-lecia Jego urodzin.

    Na jubileuszową uroczystość – modlitwę i koncert – w niedzielę 17 maja zaprosili Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i parafia św. Wojciecha.

    – Dziękujmy Panu Bogu za życie św. Jana Pawła II, polecajmy za Jego pośrednictwem nasze intencje; to, co nosimy w sercach – do wspólnej modlitwy zachęcał ks. proboszcz Roman Karaś. – Czy żyjemy według tego, czego uczył nas Jan Paweł II? – Potrafimy rozczulać się, płakać: jaki ten Papież był, jak żył, modlił się, jak przeżywał chorobę i cierpienie. Ileż było wzruszeń, gdy przyjeżdżał do naszej ojczyzny. Ale trzeba nam to Boże słowo wcielać w czyn. Jan Paweł II uczył nas, jak znosić trudne sytuacje, przeżywać cierpienie, szacunku do drugiego człowieka, przebaczenia, oddania się Matce Bożej, dążenia do świętości. Wpatrujmy się w jego postać, życie, świętość. Módlmy się, niech Duch Św. zstępuje na nas, niech odnowi oblicze naszej ziemi, nasze oblicze.

    Pięknym przypomnieniem życia Jana Pawła II, opowieścią o tym, za co pokochały Go miliony ludzi na całym świecie, był koncert „Szukałeś nas – Jesteśmy”. Za jedno ze swoich szczególnych zadań Jan Paweł II uważał głoszenie orędzia o Bożym miłosierdziu. „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu, ufam Tobie!” – mówił podczas poświęcenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

    Biorący udział w koncercie artyści scen warszawskich przypomnieli także bezgraniczne zaufanie Maryi, związek z rodzinnymi Wadowicam, miłość do gór, a także anegdotki chętnie przez papieża opowiadane. Nie mogło zabraknąć jednego z licznych odniesień do młodych. „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!” – powiedział Jan Paweł II podczas inauguracji pontyfikatu.

    W wykonaniu tenora Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka, przy fortepianowym akompaniamencie Adama Sychowskiego, usłyszeliśmy: „Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce”, „Ave Maria”, „Moje miasto Wadowice”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Abba Ojcze”.

    Zebrani wspólnie zaśpiewali „Barkę” – jedną z ulubionych pieśni Jana Pawła II. Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 r. wyznał: „Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła.

    zdjęcia w galerii