Zapraszamy na wyjątkową wystawę przedstawiającą 121 wizerunków Matki Boskiej. Wyjątkową, bo pokazującą, jak Matka Boska czczona jest w całej Polsce. W podziemiach naszego kościoła znajduje się efektowny zbiór wizerunków zachwycających barwami lub skromnością, z jednych bije spokój, z innych radość lub smutek. A wszystkie po prostu piękne…
Wśród licznych wizerunków znajdziemy m.in. Matkę Boską Chłopicką, Lubiszewską, Kozielską, Bolesną z Chełmna, ze Świętej Lipki, Łaskawą z Warszawy i z Kielc, Limanowską, Mirowską z Pińczowa, Płaczącą z Dębowca, Makowską, z Góry Iglicznej, Strażniczkę Życia Wewnętrznego z Warszawy, Pięknej Miłości z Bydgoszczy, Niezawodnej Nadziei z Jamnej, Wieniawską, Wejcherowską i tę, do której modli się cała Polska - Matkę Boską Częstochowską. Imponująca rozmiarami wystawa uświadamia, w jak wielu miejscach czczona jest Matka Boska, że możemy się do niej zwrócić w każdym momencie swojego życia, gdy potrzebujemy wsparcia, spokoju i gdy chcemy podziękować za radość, która nas spotyka.
Nic więc dziwnego, że wierni tłumnie odwiedzili wystawę w dniu otwarcia, 2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej. Była to również doskonała okazja, by zobaczyć wyremontowane podziemia kościoła.
Oryginalna kolekcja „Koronowane Madonny” należy do Janusza Starowicza spod Krakowa, w Wyszkowie znajduje się jej kopia. Jak informują właściciele obrazów, „kolekcja powstała po pielgrzymkach rodziny do sanktuariów maryjnych w Polsce. Z każdej takiej pielgrzymki staraliśmy się przywieźć pamiątkę w formie obrazu”. Przyjaciółka rodziny Agata Macuga namalowała wizerunki, których pielgrzymi nie mogli kupić lub których nie zdołali odwiedzić. „I tak powstaje zgromadzony w jednym miejscu w Rusocicach zbiór reprodukcji obrazów stworzonych przez człowieka a uświęcających Najświętszą Maryje Pannę. Obrazy, ikony i figurki w swoich macierzystych, uświęconych miejscach słyną wszelakimi łaskami, których doznają udający się tam pielgrzymi, a na przestrzeni wieków zostały koronowane koronami Papieskimi.”
- To jedna z największych takich kolekcji w Polsce – otwierając wystawę, podkreślił ks. proboszcz Roman Karaś.
Za przygotowanie zdjęć podziękował Janowi Sowińskiemu, za przygotowanie wystawy - panu kościelnemu Marcinowi Prusowi, pani Jadwidze i Pawłowi, za udostępnienie obrazu znajdującego się w centrum wystawy - Wojciechowi Chodkowskiemu.
Ksiądz proboszcz gorąco zachęca do odwiedzania, „by popatrzeć w oczy Matce Bożej, pokłonić się, pomodlić, zatrzymać na chwilę”.